RSS Feed

Barselona Glutensiz / Gluten Free

Ekim 4, 2015 Yazar: kutuweb

11Barselona diye yazılır, okunur ancak dünyanın her yerinde ‘Barcelona’ dır… 2009 senesinde kuzenimle Barselona’nın gidilmesi gereken ve tavsiyelerde geçen “muhakkak görün” denilen yerleri 5 gün boyunca gezmiştik.

2013 Ekim ayında yaptığım organizasyonla 4 kafadar Selanik’den Ryanir ile Barselona’ya uçtuk. 4 gün boyunca klasik gidilmesi yerleri daha önce gittiğimden bu sefer hedeflediğim Gotik ve El Born bölgesindeki dar sokaklar ve detayları görebildim.

3. seferimde ise 2 çift Gotik bölgede evde kaldık ve Merce festivalinin tadını çıkardık.

 

Barri Gotik / El Born / Carrer de jaume

Gotik bölge La Rambla’nın deniz tarafı ve Barselona’nın gotik mahallesidir. Karanlık dar sokaklar, eski gotik binalar, keşfedilmeyi bekleyen gizli saklı barlar. La rambla tarafından denize doğru yürüdükçe bir anda değişen atmosfer…
El Born’daki büyük postane binası ve Katedral Del Mar‘ın etrafı cıvıl cıvıldır mesela. La Rambla’dan Jaume’ye giden sadece yayalara açık olan geniş caddede yürüyüş yapın (carrer de jaume) ara sokaklarına girip çıkıp güzel mağazalar ve cafeler bulabilirsiniz. Picasso müzesi de o civarlardadır.

Dali Müzesi

3. Barselona seferimde araba kiralarayak Dali Müzesi‘ne gittik. Trenle de gidilir ancak tren saatleri Figueres‘e sık yok bu nedenle araba kiralamayı tercih ettik. Müze biletini şayet programınız belliyse internet sitesinden gün ve saati seçerek alabilirsiniz. Bu sayede kapıda en az 1 saat beklemekten kurtulursunuz.

Yol yaklaşık 1 saat 45 dakika sürüyor. Müzeyi gezerken Salvador Dali‘nin ciddi deli olduğunu düşündüm. Sürrealistçe duyguların dışa vurumunu yansıtan eserlerini anlamakta zorlanmama rağmen (kabul ediyorum çoğundan birşey anlamadım) gidip görülmesi gereken bir müze.

Sanatı bir de alışveriş ile birleştirmek isterseniz dönüş yolu üzerinde La Roca Outlet gitmeyi öneririm.

 

Barselona Glutensiz / Gluten Free Yemek

Il Piccolo Focone

barselona glutensiz pizzaIl Piccolo Focone‘da glutensiz pizzası bir harikaydı ancak yanımda olan 3 arkadaşımın yediği normal pizzada onların yorumlarına göre çok lezzetliymiş. Glutensiz pizzanın yanında glutensiz bira keyfide yapabilirsiz. Sagrada Familia’nın 4 sokak arkasında kalıyor.

Mekan 13:30-15:30 ve 20:30-23:300 arası hizmet veriyor.

Adres: Il Piccolo Focone C/Dos de Maig, 268 08025 Barcelona

 

 


Conesa Entrepans

Conesa Entrepans Plaça Sant Jaume’de yer alan bizim bildiğimiz sıcak/soğuk sandviç yapan bir yer. Buradan çok da güzel olmasa dondurulmuş  glutensiz ekmek aldım. Mikrodalgada 30 saniyede pamuk gibi oluyor.

Adres: Barri Gòtic Llibreteria 1 (Plaça Sant Jaume) 08002 BARCELONA

Not: İspanya’daki tüm McDonald’larda gluten free / glutensiz ekmek olduğundan tüm ürünleri     gluten free / glutensiz servis ediyorlar.


0 comments »

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.