RSS Feed

Big Data, Veri Madenciliği, CRM

Ocak 27, 2015 Yazar: kutuweb

veri yönetimi
Bu 3 konu kendi içinde  farklı ama birbiriyle %100 bağlantılı olan konulardır. Yalın açıklamalarıyla;

Big Data (büyük veri): Şirketlerin kendilerine özel veritabanları
Veri Madenciliği: Bu özel veritabanına işleyen ve değer katan hizmet
CRM: Tüketiciye yönelik yapılan pazarlama süreçleri

Bir lafım vardır; “bakkalın bile CRM temeli olmalıdır” diye. Artan rekabet ve hızlı yaşam nedeniyle tüketici hizmete değil, hizmet tüketiciye ulaşmalıdır. Hem de doğru zaman ve doğru yol ile..

CRM konusu bize artık çok yabancı olmasa da Big Data yönetimi ve Veri Madenciliği son 2 senenin konusudur.

Hızla büyüyen internet kullanımı ve gelişen e-Ticaret ile markaların elinde ciddi potansiyelde data vardır. Ancak bu datanın nasıl verimli olarak kullanılacağını bilememektedirler.

Her birey kendine özeldir ve gerekirse her bireye özel içerik göndermek markanın değerini ve algısını arttırır.

Bizde klasik olan bayram, yılbaşı mesajı atma hastalığı vardır. Adamın elinde var 10.000 SMS, yolla bayram mesajı yolla yılbaşı mesajı. Belki tüketici gayrimüslim, ne yapsın senin bayram mesajını? Veya adam muhafazakar, gönderiyorsun yılbaşı ve noel ağacı resmi. Marka imajın ve değerin yerlerde..

Artık akıllı telefon kullanımın yaygın olması ve uygulamalara verdiğimiz izinler sayesinde her adımımız izleniyor. Giyilebilir teknoloji ile de içtiğimiz su bile ölçülüyor. Teknoloji hızlı ancak bunu yönetebilecek kapasitede insanlar maalesef yok. Veya var ama üst yöneticiler geleneksel yapıda.

Big data yaklaşımıyla bakıldığında tüketici analizin tamamını belirli algoritma ve yazılımlarla bilgisayara yaptırıyorsun. Böylece sonuca çabucak ucuz ve hızlı bir biçimde ulaşıyorsun. Bir anlamda veriyi anlamlandırmayı teknolojiye bırakıyorsun.

Gelecek kesinlikle datanın iyi yönetilmesinde. Amazon.com bu işi çok iyi yapıyor. Türkiye’de doğru data yönetimi yapan marka hala yok. Ancak Emarsys gibi datanın doğru kullanılması ve bunun belli yazılım temellerine oturtulmasını yapan firmalar var. Esasında müşteriyi en iyi bilen firmadır. Bunu ondan başka iyi kimse bilemez. Datayı anlamlandırma ve verimli kullanmayı en iyi firma yöneticileri bilmelidir.

“Big data is like teenage sex: everyone talks about it, nobody really knows how to do it, everyone thinks everyone else is doing it, so everyone claims they are doing it…”—Dan Ariely


0 comments »

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.