RSS Feed

Denizbank’ın Basiretsiz Müşteri İlişkileri Yönetimi

Eylül 16, 2015 Yazar: kutuweb

imageSevgili Denizbank bu yazı sana daha doğrusu senin müşteri ilişkileri yönetimine,

11.09 Cuma günü kredi kartı borcumu ödemek için Denizbank internet şubesine giriş yaptım. 1.900 TL lik olan borcumun 1.500 TL sini ödedim. Daha sonra kredi kartı dönem içi hareketlere baktım. Ve Cuma günümü zehir eden 92 TL lik kredi kartı yıllık aidatıyla karşılaştım.

1 yıl önce 20.000 TL lik kredi kullanan, 2 adet Turkcell faturası otomatik ödemeye bağlı olan (bu olaydan sonra iptal ettim), ortalama her ay 1.000 TL kredi kartı dönem borcu gelen, kredi kartı borcumun tamamımı ödemediğim için ortalama her ay 20 TL faiz yiyen biri olarak Denizbank için iyi bir müşteri olduğumu düşünüyorum.

Neyse konuya gelirsek 92 TL’yi görünce aradım Denizbank’ı, bu aidatı ödemek istemediğimi söyledim. Telefondaki nazik bayan talebimi aldı ve ilgili bölüme ileteceğini söyledi. Peki dedim kapadım. Yarım saat sonra talebimin red edildiğine dair (bence otomatik bir mail) mail aldım. Tekrar aradım ve kredi kartı iptal bölümüne bağlanmak istedim. 8 dakika bekledim, karşıma ses tonu ukala bir bayan çıktı. Kredi kartı aidatı nedeniyle kartımı iptal etmek istediğimi söyledim. Bayan talebimi hemen aldı ve kartımın iptal olduğunu söyledi. Açıkcası aidatı iptal edeceklerini düşünmüştüm. Şaşırdım ‘kapandı mı kart’ dedim. Kapanmış, kalan borçlarımı ödemeye devam edecekmişim.

Kredi faiziyle beraber şu ana kadar yaklaşık 3.400 TL faiz ödeyen biri olarak 92 TL lik ufak bir hesap yüzünden müşteri kaybetmek şirket müşteri ilişkileri yönetiminin basiretsizliğidir. Kullandıkları sistemin içinde müşterileri derecelendiren CRM entegrasyonu yoksa müşteri kaybetmek çok kolaylaşır.

Bu noktada beni bir kredi kartı belasından kurtaran o ukala bayana teşekkür ediyorum. Daha önce BDDK’ya başka bir bankanın benden aldığı kredi kartı aidatları için başvurmuştum ve kabul olmuştu. Şimdi de hem bu kart aidatı hem de kredi alırken benden alınan dosya masrafı için itiraz edeceğim. Alırsam alırım, almazsam da bir kredi kartından kurtulduğum için pozitif düşüneceğim.

Esenlikler Denizbank…


0 comments »

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.