RSS Feed

Google Adwords’mü yoksa Facebook Reklam mı?

Şubat 12, 2016 Yazar: kutuweb

11İnternet reklamcılığında 2 büyük reklam mecrası bulunmaktadır. Google Adwords nedir, Adwords ne işe yarar, Facebook reklam modellerinden ziyade reklam vermek isteyenlerin hangisi kullanması konusunda tavsiyelerde bulunacağım.

Adwords, Facebook reklam yönetimine göre daha çok bilgi ve araştırma isteyen bir konudur. Bu nedenle Adwords reklamcılığında güvenilir bir uzman ile çalışmak çok önemlidir.

Adwords sisteminde Arama ve Görüntülü şeklinde 2 temel reklamcılık modeli bulunmaktadır. Başka modellerde bulunmakta ancak en çok kullanılan bu modellerdir. Görüntülü reklamcılık bilindiği gibi 3.parti sitelerde çıkan reklamlardır. Reklamlar Adwords paneline eklenir ve reklamınız çeşitli haber, blog vs.. sitelerde yayınlanır. Şunu ifade etmem gerekir ki yönettiğim hesaplarda görüntülü reklamcılığı sadece yönettiğim siteye trafik çekmek için kullanıyorum. Potansiyel müşterinin görüntülü reklamcılık ile yakalanması oranı arama reklamcılığına göre çok daha düşüktür. Bunun en büyük sebebi de 3.parti sitelerin reklam alanlarını çok yanlış yerleştirmesidir. Ziyaretçinin siteye ziyaret ettiğinde burnuna sokar gibi görsel reklamları göstermesi ve bunun neticesinde ziyaretçinin reklam görselini kapatmak için “kapat” simgesini aramasıdır. Bu konuda yaşanan sorunları ayrı bir makalede değerlendirmek isterim. İleri ki süreçte kaliteli 3.parti siteleri oluşursa görüntülü reklamcılık daha yararlı olacaktır.

Şayet bir ürün satışı gibi bir konuyla ilgili reklam veriyorsanız Adwords reklamcılığı muhakkak yapılmalıdır. Örneğin Bursa’da “duvar kağıdı” satışı yapan bir firmasınız. Adwords sizin için olmazsa olmanızdır. Potansiyel müşteriye ulaşmak için en kısa ve uygun reklam yöntemidir. Google Analytics ile analiz edildiğinde online pazarlamanızı çok daha rahat geliştirebilirsiniz. Şehir bazında hedefleme ile reklam verme imkanı Adwords’de mevcuttur. Bir başka örnek vermem gerekirse; Kadıköy’de spor merkezi açtınız ve reklam vermek istiyorsunuz. Adwords’den muhakkak geri dönüş alırsınız ancak hizmet yaptığınız bölge ve rekabetçi bir alanda olmanız nedeniyle reklam maliyetleriniz çok yüksek olur.

Bunun yerine Facebook reklam modelleri sizin için daha uygun olur. Birçok Facebook reklam modeli olduğu için hangi model marka ve ya hizmetiniz için yararlı olacağı araştırma neticesinde ortaya çıkar. Facebook reklam yönetiminde Instagram gibi çok kullanılan bir sosyal medya ağıda olması çok büyük avantajdır. Facebook reklam modellerinde de hedef lokasyon seçilebildiğinden “spor merkezi” hizmeti veren bir iş modeli için Facebook reklam modeli daha uygun maliyetle olur.

Bu konuda örnek çeşitlenmesi defalarca yapabilirim. Ancak bir markayı veya hizmeti bildikten sonra yönlendirme yapmak daha doğru olur. Facebook reklam modellerinde lokasyon hedefleme dışında hedef kitle belirlemede birçok segmentasyon vardır. Bu nedenle internette reklam vermeden önce iyi ve güvenilir bir uzman ile çalışmak çok önemlidir.

 


0 comments

Sorry, comments are closed.